Mantarların Faydaları

mantarlarin-faydalari-mantarlar

Mantarlar yüzyıllar boyunca “sihirli” süper besin kaynağı olarak kullanılmıştır. Mantarlar, sebzelerle aynı besinsel yararların çoğunu ve ayrıca et, fasulye ve tahıllarda yaygın olarak bulunan özellikleri sağlar. Mantarlar, birçok diyet kılavuzunun temel taşları arasında yer alır ve önde gelen önerilerden bazılarının yerine getirilmesine yardımcı olabilir.

Neden Mantar?

Düşük Kalori

Sıfır Yağ

Sıfır Kolesterol

Sıfır Gluten

Düşük Tuz

Bunlar mantarların genel besin özellikleridir. Görüldüğü gibi insan sağlığı için zararlı etkileri olabilecek etkenler mantarlarda neredeyse hiç bulunmuyor.

Mantarların Yararlı İçerikleri

Mantarlar içinde bulunan birçok maddenin çok farklı yararları mevcut. Hatta bazı etkileri diğer gıdalardan alarak sağlamak için o gıdadan çok fazla tüketmek gerekirken az miktarda mantar bu ihtiyacı karşılayabiliyor.

B Vitamini

B vitaminleri proteinleri, yağları ve karbonhidratları parçalayarak enerji sağlamaya yardımcı olur. B vitaminleri ayrıca sinir sisteminde önemli bir rol oynar.

Vitamin B2 (Riboflavin)

Riboflavin hormonların üretilmesine yardımcı olur ve ayrıca sinir sisteminde önemli bir rol oynar. Ciddi riboflavin eksikliğinde dudak ve ağız kenarında çatlama, dilde iltihaplanma, ışığa duyarlılık ve görme keskinliğinde azalma, katarakt gelişimi, gözlerde yanma ve kaşıntı görülebilir.

Niyasin

Niyasin, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin korunmasına yardımcı olur.

Pantotenik Asit

Pantotenik asit, sağlıklı bir cilt için gerekli olup sindirim sistemi ve sinir sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlar.

Selenyum

Selenyum, vücut hücrelerini kalp hastalığına, bazı kanserlere ve diğer yaşlanma hastalıklarına neden olabilecek hasarlardan korumak için bir antioksidan olarak çalışır. Ayrıca erkeklerde bağışıklık sistemi ve doğurganlık için önemli olduğu bulunmuştur.

Ergotionin

Ergotionin, doğal olarak oluşan bir amino asittir. Vücut hücrelerini korumaya yardımcı olabilecek doğal olarak oluşan bir antioksidandır. Az sayıda besin ve mantarlarda oluşur.

Bakır

Bakır vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yapılmasına yardımcı olur. Bakır ayrıca kemiklerin ve sinirlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Potasyum

Potasyum, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olan normal sıvı ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, kalp de dahil olmak üzere, sinirlerin ve kasların düzgün çalışmasını sağlamada rol oynar.

Mantarların Faydaları

Kanseri Önleme

Bilim adamları, mantarların, hücre kültürlerinde ve hayvanlarda meme kanseri ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini önleyebileceğini gösteren çalışmalar yapmaktadır. Mantarların kanseri önlediğine veya tedavi ettiğine dair kesin bulgular olmasa da mantarlar kanser ortaya çıkmasını tetikleyecek bazı etkileri hafifletmektedirler.

Antioksidanlar ve Bağışıklık Sistemi

Mantarlar, vücudun antioksidan sisteminin temel taşı olan selenyum maddesinin en önemli kaynağıdır. Selenyum gibi antioksidanlar vücut hücrelerini kronik hastalıklara yol açabilecek hasarlara karşı korur ve ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Ek olarak, mantarlar vücudun hücrelerinin korunmasına yardımcı olabilecek doğal olarak oluşan bir antioksidan olan ergotionin sağlar.

Kilo Kontrolü

Mantarlar özlü ve doyurucudur. Bazı araştırmalar, düşük enerjili yoğun yiyeceklerin (yiyecek hacmine düşen az kalori anlamına gelir), özellikle de mantarların, yağsız kıyma gibi yüksek enerjili yoğun yiyecekler yerine tüketildiğinde yağ alımını sınırlandırarak ve yemekten sonra sizi tam olarak doymuş olmanızı sağlar.

Yani mantar ağırlıklı beslendiğinizde ihtiyacınız olandan fazlasını yeme isteği duymadan doyarsınız. Bu da kilo kontrolü için en önemli noktaların başında gelir.

Tuz ve Doymuş Yağlar

Uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için doymuş yağ ve tuz içeriği düşük sağlıklı beslenme düzenlerini teşvik eder. Mantarlar yağsız ve tuz bakımından düşüktür. Mantarlar vücudun tuzluluk dengesini dengeler ve tariflerde daha az tuz kullanılmasını sağlar.

Önemli Not

Mantarlar, hiç bir sağlık probleminin tedavisinde tek başına ilaç olarak kullanılmamalıdır. Aşırı mantar tüketimi farklı hastalıklara neden olabilir. Her türlü hastalığın tedavisi için ilk olarak doktorunuza başvurun.

Bir cevap yazın