Porçini Mantarı Hakkında Bilgiler

porcini

Porçini mantarı, kanlıca mantarı ile birlikte Türkiye’de en fazla toplanan ve tüketilen mantarlardan birisidir. Porçini mantarı, latince Boletus edulis olarak adlandırılır.

Ülkemizde yaygın olarak bulunan porçini mantarı, dünya mutfağında da çok fazla tercih edilen bir mantar türüdür. Ancak dünyada porçini olarak bilinen bu mantar, ülkemizde halk arasında porçini mantarı olarak bilinmez.

Halk arasında ayı mantarı, çörek mantarı, latince isminden gelen bolet mantarı veya yöresel olarak kıtırdak mantarı gibi isimlerle bilinir. En bilinen hali çörek mantarıdır.

Taze porçini mantarı, usta aşçılar tarafından sevilir. Et yemeklerine ve güveçlere zengin bir lezzet katarken sote edilebilir ve garnitür olarak yenebilir veya risotto ve makarnaya eklenebilir.

Porçini Mantarı Nerede Yetişir?

Porçini mantarı, birçok mantar gibi serin ve nemli iklimde özellikle meşe, kayın, çam gibi ağaçların altında ve çevresinde yetişir.

Karadeniz bölgesi, porçini mantarının yetişmesi için çok elverişli iklim ve coğrafi koşullara sahiptir. Özellikle Batı Karadeniz Bölgesinde neredeyse her ağaçlık alanda porçini mantarı veya bilinen adıyla çörek mantarı bulmak mümkündür.

Porçini mantarının en bol olduğu ve en kolay bulunabileceği dönem haziran – kasım aylarıdır. Özellikle Eylül-Ekim döneminde tek seferde onlarca kilo toplamak mümkündür.

Porçini mantarı yetiştiriciliği konusunda son yıllarda büyük arayış vardır ancak kültür ortamında yetiştirme çalışmaları henüz ekonomik ve verimli olarak sonuç vermemiştir. Ayrıca ülkemizde porçini mantarı sporu yani mantar tohumu da satılmamaktadır.

Porçini Mantarı Nerede Satılır ?

Porçini mantarı veya diğer adıyla çörek mantarı, ticari kültür ortamında üretimi yapılan bir mantar değildir. Dolayısıyla sadece haziran-kasım ayları arasında semt pazarlarından, köy pazarlarından, organik gıda satan marketlerden veya mantar toplayan köylülerden satın almak mümkündür.

Ayrıca kurutulmuş porçini mantarı tüm yıl boyunca satın alınabilir.

Porçini Mantarı Hakkında Bilgiler

Latince Adı : Boletus edulis

Yerel İsimleri : Ayı Mantarı, Çörek Mantarı, Bolet Mantarı

Yetiştiği Ortam : Meşe, Kayın ve Çam Ormanı

Yetiştiği İklim : Serin ve Nemli İklim

Toplanma Zamanı : Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım

En Uygun Bölge : Batı Karadeniz, Orta Karadeniz

Porçini Mantarı Faydaları

Porçini mantarı, diyet yapanlar için önemli bir besin kaynağıdır. 100 gram porçini mantarı 20-40 arası kalori değerine sahiptir.

Düşük yağ ve karbonhidrat oranı nedeniyle kalp ve damar hastalarının tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Porcini mantarı protein bakımından zengin bir mantardır. 100 gram porçini mantarı yaklaşık 7 gram protein içerir. Bu nedenle vejetaryen beslenen kişiler için önemli bir besin kaynağıdır.

Ayrıca günlük B3, B5 vitaminleri ve folik asit ihtiyacının büyük bölümünü karşılar. Porçini mantarı mineraller yönünde de zengindir. 100 gram porçini mantarı, günlük önerilen bakır değerinin yüzde 39’unu, çinkonun yüzde 44’ünü sağlar.

Porçini mantarı, toplandıktan sonra hızlı bozulan bir yapıdadır. Bu nedenle toplandığı gün taze olarak tüketilmeli veya kurutularak saklanmalıdır.

Porçini Mantarı Zehirli Midir ?

Porçini mantarı güvenle yenebilen az sayıda mantar türü arasındadır. Ancak yediğiniz mantarın gerçekten porçini mantarı olduğuna emin olmalısınız.

Doğadan toplanan tüm mantarlar doğada bulunan zehirli mantarlar ile karıştırılabilir. Bu nedenle yabani mantarlar sadece uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

Bir cevap yazın