Reishi Mantarının Sağlığa Faydaları

Çin mantarı bağışıklığı artırabilir ve enfeksiyonla savaşabilir mi ?
reishi-mantari

Reishi, geleneksel Çin tıbbı ve Ayurveda tıbbında (Hint doğal şifa kültürü) sağlığı ve uzun ömürlülüğü teşvik etmek için kullanılan bir mantar türüdür. Lingzhi mantarı olarak da bilinen reishi mantarı, yaprağının bir tarafında solungaç veya kırmızı böbrek şeklinde yapısı olan bir mantardır. Tıpta en yaygın olarak kullanılan reishi mantarı türü latince adı Ganoderma lucidum olan mantar türüdür.

Reishi mantarının sözü edilen faydaları, stereoid hormonlarının yapısına benzer bileşenler olan Ganoderik asitlere bağlıdır. Reishi mantarı ayrıca kolesterol ve glikoz seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olan beta-glukanlar açısından da zengindir. (1)

Acı tadı ve odunsu dokusu nedeniyle reishi mantarı diğer mantarlardan farklı olarak yemek pişirmek için kullanılmaz. Bununla birlikte, çay veya tıbbi uyarıcılar yapmak için kullanılabilir.

Sağlığa Faydaları

Alternatif tıp uygulayıcıları, reishi mantarının bağışıklık sistemini güçlendirerek yorgunluğu, yüksek kolesterolü, yüksek tansiyonu ve iltihabı tedavi edebileceğine inanırlar.

Reishi mantarının kan şekeri seviyelerini, karaciğer problemlerini, bağışıklık sistemi sorunlarını ve bir antibiyotik olarak kontrol etmesine yardımcı olduğu da iddia ediliyor. (2)

Ancak bu iddialarının çok azı araştırmalarla desteklenmektedir. Şu anda mevcut olan çalışmaların çoğu, test tüpleri veya küçük ölçekli hayvan veya insan denemeleriyle sınırlıdır.

Mevcut bilimsel çalışmaların çoğu, reishi mantarının viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, diyabet ve kanser üzerindeki etkisine odaklanmıştır. Bazı sonuçlar umut verici olsa da, hiçbiri reishi mantarını herhangi bir tıbbi durum için bir tedavi olarak önerecek kadar sağlam değildir.

Viral Enfeksiyonlar

Reishi mantarının virüsler üzerine etkileri hakkında yapılan çoğu araştırma, uçuk, HIV ve Hepatit B dahil olmak üzere laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilmiştir. Ancak test koşullarında umut verici sonuçlar elde edilse bile test ortamı dışında aynı sonuçlar elde edilememiştir. (3)

Ancak Japonya’dan yapılan ve 18 kişiyi kapsayan 2007 tarihli bir araştırma, G. lucidum içeren bitkisel bir ilacın HSV-2 (genital uçuk) salgını tedavi süresini ortalama 10.9 günden 4 güne kısaltabildiğini bildirdi.

Aynı ekip tarafından 1998’de yapılan daha eski bir çalışma, G. lucidum özütünün, HZV (zona) enfeksiyonu olan iki kişide ve tedaviye dirençli HSV-2.4 olan iki kişide ağrıyı önemli ölçüde azaltabildiğini bildirdi. (4)

Ancak her iki çalışmanın sonuçları ve boyutları somut faydaların ispatı açısından yeterli değildir.

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Reishi mantarının antibakteriyel etkilerini destekleyen daha az kanıt vardır. Ganoderma lucidum’un Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Escherichia coli ve Pseudomonas aeruginosa gibi bakterileri test tüpünde nasıl nötralize edebileceğini gösteren birkaç çalışma olmasına rağmen, bir reishi mantarı özütünün tüketilmesinin aynı şeyi yapacağına dair çok az kanıt vardır.

Mevcut çalışmalardan 1998 yılında Japonya’dan yapılan bir araştırma, E. coli bakterisi aşılanan farelerde 2 miligramlık bir G. lucidum enjeksiyonunun hayatta kalma oranlarını yüzde 33’ten yüzde 80’in üzerine çıkardığını bildirdi.

Diğer çalışmalarda ise reishi mantarının ağız veya enjekte yoluyla alınmasının görünür bir faydası olmadığı belirtildi. (3)

Diyabet

Reishi mantarında bulunan beta-glukanların diyabet tedavisine yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, 2015 Cochrane sağlık kurumunun araştırmasına göre, insanlarda yapılan herhangi bir çalışma düşük kalitededir ve reishi almanın diyabetli kişilerde kardiyovasküler hastalık risk faktörleri üzerinde olumlu bir etkisi olacağını gösteren çok az kanıt vardır. (5)

Ancak 2004 yılında, tip 2 diyabetli 71 yetişkini kapsayan bir çalışma, 1800 miligram G. lucidum ekstresinin, 12 hafta sonra kan şekeri ve HbA1C seviyelerini önemli ölçüde azaltabildiği sonucuna vardı.

Kanser

Bazı laboratuvar çalışmaları, reishi mantarının bağışıklık tepkisini uyarma yeteneğini, özellikle de kanser tedavisi ile ilgili olarak araştırmıştır. Laboratuarda, reishi’nin tümör hücrelerini öldürdüğü ve doğal öldürücü hücreler (NK), T hücreleri, B hücreleri, tümör nekroz faktörü (TNF) ve fagositler (diğer hücreleri yutan) gibi bağışıklık hücrelerinin aktivitesini arttırdığı gösterilmiştir. (3)

Maryland Üniversitesi’nden yapılan çalışmaların 2016 yılında gözden geçirilmesi, kanser tedavisinde G. lucidum’un kullanımını içeren beş klinik çalışmayı değerlendirdi. Çalışmaların sonuçları büyük ölçüde karışık ve çoğu zaman çelişkili bulunmuştur. (6)

Bazı bulgular:

 • T hücreleri ölçümü ile tespit edilen bağışıklık sistemi etkisindeki artış, G. lucidum alan kişilerde % 2 ila % 4 arasında değişen oranlarda gözlemlenmiştir.
 • İncelenen çalışmalardan biri NK hücrelerinde bir artış olduğunu bildirdi; bir diğeri sonuç vermedi.
 • Kemoterapi görüp G. lucidum alan kişilerden çok azının yaşam kalitesinin iyileştiğini ifade edildi.
 • Çalışmaların hepsinde az sayıda yan etki bildirilmiştir.

Araştırmacılar, çalışmaların kalitesinin düşükten çok düşüğe kadar değiştiğini belirttiler. Mevcut araştırma grubuna dayanarak, kanser tedavisinde G. lucidum’un kullanımını haklı çıkarmak için yeterli kanıt olmadığı sonucuna varmışlardır. (6)

Maitake, ganoderma ve shiitake gibi bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek diğer tıbbi mantar türleri vardır.

Olası Yan Etkiler

Reishi mantarı genellikle birkaç önemli yan etkisi ile bilinir. Reishi mantarı kan sulandırıcı gibi davranabilen, potansiyel olarak kanlı dışkıları, burun kanamalarını ve kolay morarmayı tetikleyebilecek bazı maddeler içerir. (7)

Kanama bozukluğu veya karaciğer hastalığı olan kişiler kesinlikle Reishi mantarında kaçınılmalıdır. Ayrıca kanama riskini artırabileceğinden yakın zaman içinde ameliyat olmanız planlanıyorsa reishi mantarı kullanılmamalıdır.

Reishi mantarı ayrıca kan basıncının düşmesine neden olabilir. Tansiyon ilaçları kullanıyorsanız reishi mantarı tüketmekten kaçınılmalıdır. Bunu yapmak, baş dönmesi, yorgunluk, bulantı ve bulanık görmeyi tetikleyen hipotansiyona (düşük tansiyon) yol açabilir.

Bilimsel araştırmaların olmaması nedeniyle, çocuklarda, hamile kadınlarda ve emziren annelerde reishi’den kaçınılmalıdır.

Reishi Mantarı Kullanımı

Reishi mantarının uygun kullanımını yönlendiren herhangi bir kılavuz yoktur. Çoğu reishi mantarı takviyesi kapsül formunda mevcuttur ve günde 1.5 g ve 9 g kurutulmuş mantarın güvenli olduğu kabul edilir. (8)

Reishi ayrıca ekstraktlar, tentürler, çay, tozlar ve tamamen kurutulmuş mantarlarda da bulunur.

Kaynaklar

 1. El Khoury D, Cuda C, Luhovyy BL, Anderson GH. Beta glucan: health benefits in obesity and metabolic syndromeJ Nutr Metab. 2012;2012:851362. doi:10.1155/2012/851362
 2. Benzie IFF, Wachtel-Galor S, editors. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Boca Raton, FL: CRC Press/Taylor & Francis; 2011.
 3. Benzie IFF, Wachtel-Galor S. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects2nd edition. 2011.
 4. Hijikata Y, Yamada S. Effect of Ganoderma lucidum on postherpetic neuralgiaAm J Chin Med. 1998;26(3-4):375-81. doi:10.1142/S0192415X98000415
 5. Klupp NL, Chang D, Hawke F, et al. Ganoderma lucidum mushroom for the treatment of cardiovascular risk factorsCochrane Database Syst Rev. 2015;(2):CD007259. doi:10.1002/14651858.CD007259.pub2
 6. Santesso N, Wieland LS. A Summary of a Cochrane Review: Ganoderma lucidum (Reishi mushroom) for the treatment of cancerEur J Integr Med. 2016;8(5):619-620. doi:10.1016/j.eujim.2016.07.025
 7. Tao J, Feng KY. Experimental and clinical studies on inhibitory effect of ganoderma lucidum on platelet aggregationJ Tongji Med Univ. 1990;10(4):240-3.
 8. Klupp NL, Chang D, Hawke F, et al. Ganoderma lucidum mushroom for the treatment of cardiovascular risk factorsCochrane Database Syst Rev. 2015;2015(2):CD007259. doi:10.1002/14651858.CD007259.pub2

Bir cevap yazın