Trüf Mantarı: En Değerli Mantar

truf-mantari

Genel olarak toprak altındaki ağaç köklerinde yetişen mantarlara trüf mantarı adı verilir. Peki bu mantar türlerini bu kadar değerli ve özel yapan şey ne ? Elbette çok zor ve az bulunur olması.

Trüf mantarı olarak adlandırılan yaklaşık 70 farklı tür mantar vardır. Bunlardan beyaz trüf mantarı, siyah kış trüf mantarı ve yaz trüf mantarı en çok tüketilen türlerdir.

Trüf mantarı, maddi değeri yüksek olması nedeniyle kilolarca alınıp ızgara veya kızartma olarak tüketilmez. Çoğunlukla diğer yemeklerin üzerine az miktarda rendelenerek tüketilir. Ayrıca trüf mantarından elde edilen trüf yağı da önemli bir üründür.

Trüf Mantarı Nerede Bulunur

Trüf mantarı meşe ağacı ve kestane ağacı köklerinde yetişir. Trüf mantarının yetişmesi için en uygun kökler yerin 5-50 cm altındaki köklerdir. Dolayısıyla trüf mantarı tamamen yer altında yetişir ve diğer mantarlar gibi yürürken bulmak imkansızdır.

Trüf mantarının ağaç köklerine yakın yerlerde yetişmesinin nedeni, gelişmeleri için gereken şeker ve organik asitleri, ağaçtan, kökleri emerek almalarıdır.

Trüf mantarı tamamen kuru olmayan özellikle yaz sağanak yağışlarının görüldüğü iklimde yetişir. Bunun nedeni toprağın yazın da nemli kalabilmesidir. Tüm mantarlar gibi trüf mantarı da nemli ortamı sever.

Beyaz trüf mantarı

Trüf Mantarı Nasıl Bulunur

Trüf mantarının toprak altında yetişmesi nedeniyle bulunması son derece zordur. Klasik mantar toplama yöntemleri ile trüf mantarı toplamak imkansızdır. Bu nedenle trüf mantarı bulmak için özel yetiştirilmiş trüf mantarı köpeği kullanılır.

Bu köpekler toprağı koklayarak trüf mantarının yerini bulurlar ve bazen kendileri kazarak bazen de sahibinin kazacağı yeri göstererek trüf mantarı bulmaya yardım ederler.

Köpek olmadan trüf mantarı bulmak mümkündür. Trüf mantarı hangi ağaç köklerinde yetişir diye düşünerek hareket edilir ve mantar aradığınız bölgede trüf mantarı yetişmesi için uygun olan meşe veya kestane ağacı kökleri, ağaç köklerine zarar vermeden kazılır. Bu yöntemle uzun ve zor da olsa trüf mantarı bulmak mümkündür.

Trüf Mantarı Nasıl Yetiştirilir

Trüf mantarı, beyaz şapkalı mantar veya istiridye mantarı gibi ticari olarak yetiştirilebilir. Köklerine trüf mantarı aşılaması yapılmış meşe veya kestane fidanları toprağa dikilerek trüf mantarı üretimi yapılabilir. Son dönemde açılan birçok trüf mantarı yetiştiriciliği kursu yardımıyla trüf mantarı yetiştirme hakkında eğitim alabilirsiniz.

Trüf Mantarı Nerede Satılır

Trüf mantarı fiyatı diğer mantarlara göre daha yüksektir. Zaten diğer mantarlar kilo ile satılırken trüf mantarı gram ile satılmaktadır. Trüf mantarı, mantarın doğal olarak toplandığı bölgelerde semt pazarlarında bulunabilir. Ancak kaliteli bir trüf mantarı satın almak için organik ürün satan marketler veya taze mantar satışı yapan güvenilir satıcılar tercih edilmelidir.

Bu tür satıcılar, trüf mantarını taze ve doğru şartlarda tutarak kalitesini ve lezzetini korumasını sağlarlar.

Trüf Mantarı Hakkında Bilgiler

Latince Adı : Tuber Magnatum (Beyaz trüf), Tuber Melanosporum (Siyah kış trüfü), Tuber Aestivum, Tuber Oregonese ve Tuber Gibbosum

Yerel İsimleri : Domalan Mantarı, Keme

Yetiştiği Ortam : Kestane Ormanı ve Meşe Ormanı

Yetiştiği İklim : Nemli İklim

Toplanma Zamanı : Tüm yıl

En Uygun Bölge : Güneydoğu Anadolu, Trakya, Kuzey Anadolu

Trüf Mantarı Zehirli Midir ?

Trüf mantarı güvenle yenebilen mantar türleri arasındadır. Ancak yediğiniz mantarın gerçekten trüf mantarı olduğuna emin olmalısınız.

Doğadan toplanan tüm mantarlar doğada bulunan zehirli mantarlar ile karıştırılabilir. Bu nedenle yabani mantarlar sadece uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

Bir cevap yazın